Rødby Go-Kart Klub og Racecafesyd vil gerne takke alle jer der deltog i DSK's sidste afdeling på vores nye bane.
Det var en fornøjelse at se så mange positive og glade kørere, mekanikere, hjælpere og tilskuere, det er noget der varmer, og giver lyst til at gøre det endnu bedre næste gang.
Så vi er allerede ved at forbedre på de detaljer som kan gøre vores næste store løb, Sjællands Mesterskabet, endnu bedre.
Der blev leveret et super godt race i alle klasser med masser af overhalinger, så der var spænding for alle dem som stod på sidelinien og fulgte med.
Vi vil gerne takke Peter Dyhr og hele hans stab af officials, de gjorde et super professionelt stykke arbejde, en fornøjelse at se at der er styr på tingene, så tak til DSK for at I valgte at køre finalen hos os.
Vores Racecafe blev en bragende succes, fyldte lokaler til morgen buffet, og et totalt fyldt telt lørdag aften, dejligt at I ville bakke op om de to super kvinder, samt deres hjælper som sørgede for vi alle kunne få stillet sulten lige fra torsdag aften til søndag kl. 18
Så skynd jer at få tilmeldt til SM, som også er årets sidste løb i DK, det må I ikke gå glip af, vi vil gøre alt hvad vi kan for det bliver et godt afslutnings løb på sæsonen.
Til dem som ikke kan komme til SM vil vi ønske jer en rigtig god vinter, og det at banen lukker ned for vinteren, betyder selvfølgelig ikke at klubben lukker ned, der bliver arbejdet på et par gode tiltag i de kolde måneder det hører I om senere.
Og husk allerede nu at få reserveret hele Pinsen 2019!! Det bliver vildt, en Race fest hvor vi skal have alle klasser ud at køre, der er ca. 250-300 aktive kørere, så målet er sat.
Erik Lystrup
Næstformand
Oplev fartglæden sammen med venner, familie eller kolleger. Rødby Gokart tilbyder leje af gokarts til fornuftige priser.
Rødby Karting Rings faste åbningstider for licenskørere er onsdag 15:00 - 19:30, fredag 15:00 - 18:00 og lørdag 12:00 - 17:00 i perioden fra starten af marts til slutningen af oktober. Fredag mellem 16 og 16:15 og 17 og 17:15 er der muligvis pause.
For at kunne dokumentere overholdelse af miljøgodkendelsen skal al træning ske med en fungerende transponder monteret på karten. Kørsel uden transponder udløser en afgift på 300 kr
Før man kører ned på banen er det altid en god ide at checke klubbens kalender.