Referat generalforsamling

Peder blev valgt til dirigent og referent. Han konstaterede at generalforsamlingen var lovligt indkaldt.
 
Erik L fremlagde beretning for 2022, han orienterede om såvel årets sportslige begivenheder som om banens tilstand.
Beretningen blev vedtaget.
 
Erik F gennemgik regnskabet, kontingentet blev fastholdt på det nuværende niveau. Regnskabet blev vedtaget.
 
Der var ikke indkommet nogle forslag til behandling på generalforsamlingen
 
Anders og Max udtræder af bestyrelsen, nyvalgt blev Ulrich Lundsgaard og Philip Lassen. Erik F blev genvalgt. Klubben takker for Anders og Max's arbejde, især en stor tak til Anders, som igennem mange år har udført et kolossalt stort arbejde for dansk karting og Rødby Go-Kart Klub.
 
Som suppleanter valgtes Jesper Hasling og Max Adrian.
 
Som revisorer blev der genvalg til Maria L og Heidi L
 
Eventuelt:
Erik L gjorde opmærksom på, at banen åbner allerede 1. marts i stedet for 1. april, som hidtil har været sæsonstarten.
 
Klassisk kart, en opfordring til at undgå samkørsel af pre89 og pre95 med pre2000 til løb
 
Erik L orienterede om det kommende EM og hvad det indebærer for klubben og banen.
 
Der var spørgsmål og kommentarer til såvel økonomi som banefaciliteter o.a.

Træningstider

Rødby Karting Rings faste åbningstider for licenskørere er onsdag 15:00 - 19:30, fredag 15:00 - 18:00 og lørdag 9:00 - 17:30 i perioden fra starten af marts til slutningen af oktober.

Træning med transponder

For at kunne dokumentere overholdelse af miljøgodkendelsen skal al træning ske med en fungerende transponder monteret på karten. Kørsel uden transponder udløser en afgift på 300 kr

Kommende løb

  • No upcoming events available

Klubbens kalender

« januar 2025 »
mantironstorfrelørsøn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Check kalenderen

Før man kører ned på banen er det altid en god ide at checke klubbens kalender.